Okolí Cyklocampu pod Landštejnem

...aneb kam vyrazit za sportem, kulturou či historií

Region České Kanady, ve kterém se Cyklocamp pod Landštejnem nachází, skýtá nečekané a masovou turistikou dosud nepoznamenané přírodní krásy, historické a kulturní cíle a řadu příležitostí k aktivnímu odpočinku. Cyklisté zde naleznou pravý cyklistický ráj.

Hrad Landštejn

První písemná zmínka o hradu Landštejnu se datuje do roku 1231, podle níž byl pravděpodobně prvním držitelem hradu Hartlieb z Landštejna, s největší pravděpodobností moravský šlechtic ve službách Přemyslovců v letech 1222 až 1236. I po více než dvou stech letech opuštění a chátrání tento hrad (či jeho zřícenina) dokáže upoutat naši pozornost a získat srdce mnohého návštěvníka. Procházely tudy dějiny naší vlasti. Hrad na česko-moravsko-rakouském trojmezí dnes již nemá onu strategickou polohu, ale stále nás překvapí jeho mohutnost a poloha uprostřed lesů České Kanady...

...více informací zde


Úzkokolejka a parní lokomotiva - Jindřichohradecké místní dráhy

Idylka na úzkorozchodném nádraží je téměř pohádková. Pár odstavených osobních a nákladních vagónů zde stojí a čeká na svůj vlak. Mezi nimi stojí u nástupiště osobní vlak s lokomotivou a jedním vozem a pomalu se zaplňuje. Náhle se z tlampače rozhlasu se ozve hlášení: "Na úzkokolejném nádraží před nádražní budovou nastupujte do osobního vlaku Jindřichohradeckých místních drah do Lovětína, Nové Včelnice, Kamenice nad Lipou, Chválkova, Černovic, Křeče a Obrataně", což je neklamná známka toho, že se pomalu blíží čas odjezdu…

...více informací zde

Viděli jste opravdovou parní lokomotivu? Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete se svézt některým z našich pravidelných parních vlaků, které vypravujeme během letní sezóny. Vlaky jsou taženy některou z našich parních lokomotiv, pocházejících z let 1898 - 1958. Některé jízdy jsou zpestřeny doprovodným programem. Ve vlaku je zařazen bufetový vůz…

...více informací zde

Zastávka Kaproun
Železniční zastávka Kaproun leží uprostřed lesů a patří mezi nejromantičtější u nás. Dostanete se tam po úzkokolejce vláčkem z Jindřichova Hradce. Zastávka je i v průvodcích a to díky tomu, že kromě přírody tu můžete obdivovat sochu i pamětní desku fiktivního všeuměla a vynálezce Járy Cimrmana. Údajně tu byl vysazen z vlaku.
"V roce 1900 totiž cestoval český velikán Jára Cimrman z Vídně do Prahy na premiéru své hry Němý Bobeš a co čert nechtěl, vlivem různých událostí uvízl nejprve v dolnorakouském Gmündu a později cestoval prvním ranním vlakem odjíždějícím tehdy kolem půl třetí ráno do Jindřichova Hradce. Protože už neměl peníze, tak jel bez jízdenky, předstíral spánek. A když vlakové četě došla při kontrole jízdenek s cestujícím bez jízdenky trpělivost, tak vlak na kilometru 22,3 uprostřed hlubokých lesů zastavil a Cimrman byl z přepravy vyloučen. Za odjíždějícím vlakem hrozil utrženou brzdovou hadicí a křičel: To je vrchol! Proto je zastávka Kaproun vrcholem českých zastávek a přes léto je na ní Vrcholová kniha umístěna."

Přírodní koupaliště

Pouhých 200 metrů od kempu se nachází velice oblíbené přírodní koupaliště s krásně čistou vodou, kde jsme sami v narazili na malého raka... O místo, kde se zchladit při parných dnech tedy jistě není nouze.

Vojenské bunkry z 2. světové války

Okolím Cyklocampu vede předválečná opevňovací linie. Najdete zde dlouhou řadu zachovalých a často veřejnosti přístupných řopíků (menších bunkrů). V některých z nich nadšenci z řad milovníků vojenské historie budují muzea, která máte možnost navštívit. Bližší informace naleznete například na portále www.ropiky.net, www.opevneni.cz, www.bunkry.cz, o neskutečné snaze, skvělých výsledcích dobrovolnické práce na opevnění a budování jednoho z nejkvalitnějších muzeí v ČR se můžete dočíst například na webu www.ks5.cz.

Lanový park Landštejn

Lanový park v těsné blízkosti kempu (těsně nad ním, má jedinečnou polohu v panenské přírodě České Kanady slibuje jedinečný zážitek a prožitek. Pro návštěvníky připravil vysoké lanové překážky a nízké lanové překážky vhodné pro děti od 5 let.

Park nabízí jednotlivé vstupy pro návštěvníky i kolektivní aktivity pro školy, firmy apod. Se vstupenkou z Hradu Landštejn či s jízdenkou z Jindřichohradeckých místních drah navíc ušetříte při vstupu do parku!

...více informací zde


Bruslařská in-line dráha

V těsné blízkosti Cyklocampu pod Landštejnem se nachází stezka pro jezdce na in-line bruslích a kolečkových lyžích vedoucí od Starého Města pod Landštejnem až k Landštejnské přehradě.

Bizoní farma

Pouhých pár kilometrů od Cyklocampu pod Landštejnem se nachází bizoní farma. Během krátké chvilky se můžete například s dětmi podívat na zvířata, které jinde jen tak nepotkáte.

...více informací zde


Staré Město pod Landštejnem

Nejbližší obcí u Cyklocampu je Staré Město pod Landštejnem. Nachází se na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, v oblasti Novobystřické vrchoviny Jižních Čech. V místech, která jsou pro svou drsnou krásu a neporušenost přírody právem nazývána Českou Kanadou. Jižní část správního území obce hraničí s Rakouskem. Obec je orientována především na zemědělskou a lesnickou činnost a turistický ruch. V okolí se nachází značná síť turistického značení, cyklostezek, zimních běžeckých tras a hrad Landštejn (turisty hojně vyhledávané místo)…

...více informací zde


Město a zámek Jindřichův Hradec

Počet obyvatel: téměř 23 000 obyvatel
Vodní toky: řeka Nežárka a Hamerský potok
Rekreační rybník Vajgar: 49 ha
Kulturní a historické památky města: Státní hrad a zámek, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Maří Magdaleny, kostel sv. Jana Křtitele s minoritským klášterem, kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv.Kateřiny, kostel sv.Jakuba s Černínskou hrobkou, kostel sv.Václava, městská památková rezervace, měšťanské domy na hlavním náměstí Jindřichův Hradec.

Další zajímavé objekty ve městě: zimní stadion Jana Marka; Zahradní centrum;Tyršův stadion; fotbalové, tenisové a volejbalové kurty; krytý plavecký bazén; plovárna;

...více informací zde


Nová Bystřice

Město Nová Bystřice se nachází v jižní části okresu Jindřichův Hradec, v těsné blízkosti státních hranic s Rakouskem. Necelé 2 km od města je hraniční přechod Nová Bystřice – Grametten a ve vzdálenosti 5 km od města se nachází nejsevernější bod Rakouska. K městu územně náleží osady Albeř, Altoleč, Blato, Hradiště, Hůrky, Klášter I, Klášter II, Klenová, Mýtinky, Nový Vojířov, Senotín, Skalka a Smrčná. I s těmito osadami má město 3 400 obyvatel a leží v nadmořské výšce 590 m. Novobystřicko je oblast na pomezí Čech, Moravy a Dolních Rakous. Je zde množství lesů, rybníků a rybníčků, bohatá a málo narušená příroda a řídké osídlení. Možná zná někdo z vás tuto oblast jako „Českou Kanadu“. Toto přirovnání získala také díky klimatu, které je zde poněkud drsnější, především v zimním období roku. Tato turisticky atraktivní oblast nabízí bohaté možnosti pro trávení klidné dovolené v kterémkoli ročním období a je ideálním místem pro konání mnoha nádherných výletů. Je zde vybudována hustá síť cyklotras, z nichž všechny navazují či vycházejí z páteřní cyklotrasy Greenways Praha – Vídeň. Ti z Vás, kteří preferují pěší výlety, jistě ocení naučné stezky na Novobystřicku, z nichž některé jsou propojeny na rakouské území. Na své si zde přijdou také milovníci plavání, rybaření, houbaření, sběratelé lesních plodů atd... Máme co nabídnout i vyznavačům zimních sportů, např. upravené běžkařské stopy a sjezdovku na Hradišti s umělým zasněžováním. Přímo ve městě je možné využít např. sportovní halu, nově vybudované víceúčelové hřiště s minigolfem, plně automatizovanou čtyřdráhovou kuželnu, sportovní hřiště, tenisový kurt… Za připomenutí stojí také veřejně přístupné golfové hřiště a unikátní technická památka - úzkorozchodná trať z Nové Bystřice do Jindřichova Hradce dlouhá 33 km.

Muzeum amerických předválečných automobilů v Čechách
je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Málokteré prostory se hodí k procházce historií tak, jako stará industriální textilka. Technická náplň muzea se snoubí s architekturou fabriky a je více než snadné vžít se do dob, které vám muzeum představuje… Vítejte v dobách, kde automobily dělaly první krůčky, v časech hojnosti a ohromných karoserií i v éře velkoobjemových motorů a převýkonovaných, legendárních strojů. Muzeum v Nové Bystřici Vám nabídne cestu časem, retrospektivní pohled do minulosti se snahou zachytit ten obrovský skok, který lidstvo v tomto odvětví za posledních sto let udělalo.

...více informací zde


Město Slavonice

Slavonice jsou malé město, ležící na východním okraji České Kanady. V současnosti mají Slavonice a přilehlé obce okolo 2700 obyvatel. Slavonice jsou překrásným a ojedinělým souborem goticko-renesančních památek…
Ve Slavonicích najdete řádku muzeí, mezi nimiž například Městské muzeum nebo Muzeum samorostů.
Pevnostní areál Slavonice – Muzejní areál zahrnuje celkem 9 lehkých objektů, které byly částí obranné linie ČSR v letech 1935 – 1938. Objekty jsou zrekonstruovány do původní podoby, 3 jsou vybaveny původní výstrojí a výzbrojí.

...více informací zde


Maříž

Maříž je malou příhraniční vesničkou vzdálenou přibližně 9 kilometrů od Cyklocampu pod Landštejnem a pouhé dva kilometry od Slavonic. Věhlas si Maříž získala bezesporu i díky originální keramické dílně Maříž, která je hojně cyklisty navštěvována a kde si můžete namalovat vlastní hrneček, který si později můžete odvézt domů.

...více informací zde


Židovský hřbitov

Na příjezdové cestě do Cyklocampu pod Landštejnem, po levé straně, se nachází menší a nenápadný, zato opravdu krásný, židovský hřbitov, na kterém můžete nejen před západem slunce, zažít velmi pěknou atmosféru...

Golf Bystřice

Přibližně 15 kilometrů od kempu se nachází populární golfové hřiště v Nové Bystřici. Daleko od hluku velkých měst a s krásnou přírodou poblíž rakouských hranic.

...více informací zde


Sportovní střelnice

V okolí se nachází sportovní střelnice pro kulové zbraně se 14 stavy se střelbou na 50 m. Je zde možná střelba s malorážkovým střelivem cal. 22 LR, jak z dlouhých, tak i krátkých zbraní, dále střelba ze všech druhů krátkých zbraní (pistolí a revolverů) s plášťovým střelivem, střelbě z historických zbraní za podmínek stanoveným zákonem o zbraních a střelivu a zkušební střelba nebo nastřelování loveckých kulových zbraní.